top of page
  • Writer's pictureМарија Велинова

Што има низ град? (11.9.2023 – 17.9.2023)

Што има низ град? Сите културни активности низ град (низ Скопје и низ Македонија) на едно место! Кликни на насловот на настанот за повеќе информации!


Понеделник (11.9.2023)

Филм:

Лука | Кинотека | 18:00

Небото над Берлин | Кинотека | 20:00

 

Вторник (12.9.2023)


Филм:

Лука | Кинотека | 18:00

Примо да Круз | Кинотека | 20:00


Музика:


Blue Mist | Beer Garden| 21:00

Театар:

Гостување на МНТ со „Лагата“ | ФКТ „Ристо Шишков“ - Струмица| 20:00


 

Среда (13.9.2023)Театар:

Премиера на „Dreamcatcher“ | МКЦ | 20:00


Филм:

Лука | Кинотека | 18:00

Примо да Круз | Кинотека | 20:00


Визуелна уметност:

Завршната изложба на Академијата за графички и веб дизајн генерација 22/23 | Сули Ан | 19:00


Музика:

Фолтин | НУЦК „Ацо Шопов“ - Штип | 20:00

„Дома“ од Ханиа Рани | Филхармонија | 20:00

 

Четврток (14.9.2023)


Книжевност:

Промоција на „Самодиви: панорама на македонската поезија пишувана од жени, од преродбата до денес“ | Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ - Скопје | 19:00


Промоција на книгата „Ноќни белешки“ од Весна Тодоровска | Занатски дом - Куманово | 19:30


Филм:

Лука | Кинотека | 18:00

Примо да Круз | Кинотека | 20:00

Нешто слатко | НУЦК „Бели Мугри“ - Кочани | 20:00

Театар:

Вардарски пастуви | Театар Комедија | 20:00

Роденден | Народен театар - Штип | 20:00


Музика:

Дарко Рундек & Биг бенд - Здружение на џез музичари | Филхармонија | 20:30


Визуелна уметност:

Изложба на тројцата добитници на наградата ДЕНЕС 2023 | Чифте Амам | 20:00


 

Петок (15.9.2023)


Книжевност:


АртАреа: Промоција на „Мина“ од Игор Анѓелков | Кафе-книжарница „Буква“ | 19:00

АртАреа: Промоција на „Рудникот“ од Миодраг Мајиќ | Кафе-книжарница „Буква“ | 20:00


Музика:

АртАреа: Скопје радост ти ќе бидеш – музички радости со Марсо | Кафе-книжарница „Буква“ | 21:30

Звукот на Скопје 2023 | Плоштад „Мајка Тереза“ (Платото пред МОБ) | 20:00

Филм:

Следната врата | Кинотека | 20:00

Нешто слатко | НУЦК „Бели Мугри“ - Кочани | 20:00

Театар:

Некој нека ми каже колку сум важен | Театар за деца и младинци | 19:00

Визуелна уметност:

„Pars-mea“ од Андријана Антова | Кафе-книжарница „Буква“ | 19:00

„Од Варшава до Скопје“ | МКЦ Галерија |19:00

„Гумено време“ - самостојна изложба на Ана Ивановска | НУЦК „Ацо Шопов“ - Штип | 20:00

 

Сабота (16.9.2023)

Книжевност:


АртАреа: Промоција на „Рефлексии“ од Тони Димков | МКЦ | 19:00

АртАреа: Промоција на книгата „Варшава го исцртува Скопје“ од Кинга Нетман-Мултановска | МКЦ | 20:00


Музика:

АртАреа: Џез концерт „Јузефчо трио“ | МКЦ | 21:30


Филм:

Fabian: Going to the Dogs | Кинотека | 20:00

Нешто слатко | НУЦК „Бели Мугри“ - Кочани | 20:00


Театар:

Веќе не е ни смешно | Театар Комедија | 20:00

Малата сирена | Театар за деца и младинци | 19:00

За кого бијат камбаните | НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Куманово | 20:00


Опера:

„Лидија од Македонија“ - Ристо Аврамовски | Опера и балет | 20:00

 

Недела (17.9.2023)

Книжевност:


АртАреа: Пинг-понг промоција на стрипот „Скопје за почетници, добро упатени и понављачи бр.3“ од Ѓорѓе Јовановиќ и Иван Шопов | Кафе-книжарница „Буква“ | 19:00

АртАреа: Промоција на „Плачеш како кит“ од Ѕвездан Георгиевски | Кафе-книжарница „Буква“ | 20:00

АртАреа: Поетска епизода #7・Поетите за Скопје | Кафе-книжарница „Буква“ | 21:30Филм:

Повеќе од кога било | Кинотека


Театар:

Пингвинот | Котур | 20:00

„МАЛИОТ ПРИНЦ“ - 11. Театарски фестивал за деца и млади | НУЦК „Ацо Шопов“ - Штип | 19:00


 

Ако сакате секој понеделник да ви стигнува потсетник за настаните низ град – пишете ни го вашиот мејл во порака или на меjл!


Дополнително ќе добиете избор од настани кои тимот на Култура Бета ги препорачува!


Доколку организираш или знаeш за настан што сакаш да го вклучиме во следната неделна програма, пиши ни во инбокс на инстаграм: @kultura_beta или прати ни мејл на: kulturabeta@yahoo.com380 views

Recent Posts

See All
bottom of page